Suunnitteilla Match Show

Match Show kaipaa innokasta järjestäjää ja talkooporukkaa.

Helpointa olisi järjestää mätsäri kaupunkiin, jonne talkoolaisilla olisi lyhyt matka ja/tai josta talkoolaisia löytyisi jo valmiiksi. Yhdistys kaipaa kipeästi rahallista tuottoa, joten nyt kaikki reippaasti mukaan talkoilemaan yhdistyksen hyväksi. Mätsärin ajankohdasta voidaan neuvotella ja viime vuodelta on vielä jonkin verran jäljellä sponsoritavaraa jota voidaan hyödyntää palkintoina, mutta yksinään nämä eivät riitä, eli aktiivista palkintojen lahjoittajien etsintää on myös suoritettava.

Ota yhteyttä sihteerin sähköpostiin, sihteeri(at)sakkry.com, mikäli olet halukas kokoamaan tapahtuman. Mitä useampi ilmoittautuu talkoisiin, sen vähemmän tehtävää yhdelle henkilölle jää!

Kuva vuoden 2016 mätsärin veteraanikehästä

Continue Reading

Jäsentiedote 2/2017

Jäsentiedote 2/2017

Suomen australiankarjakoirat ry:n hallitus on nimennyt seuraavat toimihenkilöt:
Jäsensihteeri: Minna Pirttiniemi
Rahastonhoitaja: Kalle Nurminen
Toiminnantarkastajat: Matti Kariniemi ja Kauko Seppänen
Varatoiminnantarkastajat: Ulla Keituri ja Harri Forstén
Facebookin tiedostuksesta vastaa Laura Myllys.

Jäsenmaksuista on postitettu laskut ja samassa yhteydessä yhdistyksen tiedote 20.3.2017. Tiedote on lähetetty myös kaikille ainaisjäsenille sekä kunniajäsenelle.

Yhdistys aloittaa sähköpostiosoitteiden keruun, ja jatkossa jäsen voi valita, ottaako jäsenmaksulaskunsa sähköpostiin vai postitse kirjeenä. Tietoja ei tulla luovuttamaan ulkopuolisille vaan ne jäävät yhdistyksen omaan käyttöön.

Vuosikokouksessa keskusteltiin yhdistyksen suurimmasta taloudellisesta rasitteesta karjislehdestä. Hallitus on päättänyt, että lehti julkaistaan osittain sähköisenä vuosikokouksessa esitetyn ehdotuksen mukaisesti.
Lehdet 1/2017 (kevätnumero) ja 3/2017 (syysnumero) lähetetään painettuina ja numerot 2/2017 (kesänumero) ja 4/2017 (talvinumero) lähetetään pdf-tiedostoina jäsenien sähköposteihin.
Sähköinen lehti voidaan lähettää myös perhejäsenen sähköpostiin, kunhan hän on SAKK ry:n jäsenrekisterissä.
Sähköpostiosoitteita kerätään myös tätä varten.

Sähköpostiosoitteesi voit ilmoittaa osoitteeseen: jasenet(at)sakkry.com
Mainitse viestissä myös, haluatko jäsenmaksulaskun jatkossa sähköpostitse.

Treenitreffejä tulossa
Yhdistykselle on koordinoitu alueellista toimintaa treenitreffien muodossa. Lue lisää tiedotteesta ”Treenitreffit”. Ensimmäiset treffit ovat 25.3. Pälkäneellä.
Treffien päivämäärät ja paikat tulevat nettisivuille tapahtumakalenteriin, ilmoittelua kannattaa seurata.

Toimitsijakortilliset jäsenet ja tuomarit
Yhdistyksen omaan käyttöön kerätään tietoja henkilöistä, joilla on toimitsijakortti tai tuomaripätevyys. Lue lisää täältä. Tietoja on tarkoitus hyödyntää silloin, kun järjestetään omia kisoja tai näyttelyitä.

SAKK ry:n hallitus

Continue Reading

Treenitreffit

Treenausta ja mukavaa yhdessäoloa tarjolla useammalla paikkakunnalla ympäri Suomea!

Inspiraatiota omaan treenaukseen, yhdessä pähkäilyä ongelmamomentteihin ja ennen kaikkea loistava päivä uusien ja vanhojen karjisystävien kanssa.
Voidaksesi osallistua treffeille, sinun on oltava SAKK ry:n jäsen. Jos et ole vielä jäsen, voit liittyä täällä.
Treffeille pyritään saamaan käyttöön paikkoja, joissa ei tarvitse maksaa alueiden lainasta. Mikäli ryhmän sisällä päätetään esim. hallitreeneistä, nämä kulut maksavat osallistujat itse.

Haluako sinä järjestää oman treenitreffin, joka painottuu tiettyyn lajiin, esim. agility taikka rally, vai toivoisitko näyttelytreenejä?
Olet erittäin tervetullut idean ja toiveen kera, organisoidaan treffit yhdessä!
Jokaisella ryhmällä on vapaat kädet suunnitella treffien aiheet, ajat ja paikat. Jos toiveena on järjestää luentoja, möllikisoja tai ihan mitä mieleen tulee, laita ideat paperille ja lähetä ne hallitukselle.

Ne ryhmät, jotka järjestävät maksullisia aktiviteettejä (luennot, möllikisat ym), saavat nettotuloista 50% ryhmän omaan käyttöön. Näillä rahoilla voidaan maksaa esim. hallivuokraa, ostaa ryhmälle pullakahvit taikka tarvittavaa materiaalia.

Toivottavaa on, että ryhmät lähettävät raportteja kuvien kera treffeistä julkaistavaksi esimerkiksi yhdistyksen jäsenlehdessä Karjiksessa.

Jokainen jäsen on yhdistykselle tärkeä, yhdistyksen aktiivisuus on sen jäsenistä riippuvainen. Se pieninkin kekoon kannettu korsi on pienelle yhdistykselle kullan arvoinen. Tehdään yhdessä SAKK ry:stä Suomen pienin ja aktiivisin rotua harrastava yhdistys!

Treenitreffiraportit ja -ehdotukset: maarit_ottavainen (at) live.com

ps. Treenitreffien paikat ja ajankohdat löytyvät yhdistyksen tapahtumakalenterista ja niitä lisätään kalenteriin aina, kun uusia treffejä saadaan järjetettyä!

Continue Reading

Koetoimitsija/Tuomari/Kehätoimitsija

Oletko koetoimitsija, kehätoimitsija tai tuomari ja SAKK ry:n jäsen?

Ilmoita tietosi yhdistyksen listalle, jotta saamme ajantasaiset tiedot yhdistyksemme jäsenistössä olevasta osaamisesta. Tietoja ei luovuteta muille. Nettisivuilla tullaan julkaisemaan toimihenkilöistä lista, jossa on mainittu henkilön nimi ja paikkakunta sekä pätevyydet. Muut tiedot jäävät ainoastaan yhdistyksen hallituksen haltuun ja niitä voidaan hyödyntää silloin, kun harkitaan omien kokeiden järjestämistä ja on tarvetta kortillisille toimihenkilöille tai pätevöidyille tuomareille.

Ilmoita tiedot:
Nimi, paikkakunta, sähköpostiosoite ja puh sekä pätevyytesi
sähköpostitse osoitteeseen: maarit_ottavainen(at)live.com

Esim.
Henkilö Esimerkki, henkilö.esimerkki(at)mail.com, p. 0431 547 632, paikkakunta: Ahmoo
Minulla on pätevyydet: luonnetesti koetoimitsija ja VEPE-koetoimitsija.
Olen myös nosework hajutestaaja.

SAKK ry kiittää yhteistyöstänne etukäteen!

Continue Reading

Kilpailu 13.3.-31.3.2017

Osallistu kilpailuun!
Kilpailu alkaa 13.03.2017 ja päättyy 31.03.2017
Kilpailun järjestää Suomen australiankarjakoirat ry
Palkinnot tarjoaa: T-Mafia.com -verkkokauppa.

Kilpailuun osallistuminen:
*) Osallistuja on Suomen kansalainen ja asuu Suomessa (ei Ahvenanmaa).
*) 18 vuoden ikä tai huoltajan suostumus, sekä palautteen antaminen uudistuneesta sakkry.com-sivustosta alla olevan lomakkeen kautta.
*) Osallistuminen ei vaadi yhdistyksen jäsenyyttä.
*) Kilpailun voittaja arvotaan vastausten lähettäjien kesken satunnaisotoksella
*) Arvonnan suorittaa Hiisi-karjis
*) Voittajan on suostuttava, että häneen otetaan sähköpostitse yhteyttä arvonnan päätyttyä, jossa häntä pyydetään kuittaamaan voittonsa 7 vuorokauden kuluessa voittoviestin saapumisesta.

Voittajalle ilmoitetaan henkilökohtaisesti hänen jättämäänsä sähköpostiin johon hänen pyydetään kuittaamaan voittonsa. Arvontaa ei suoriteta uudelleen, jos voittajat jättävät lunastamatta palkintonsa. Voitetut tuotteet toimitetaan postitse suoraan voittajille ilman erillisiä kuluja (HUOM: ei Ahvenanmaalle).

Annettujen tietojen käyttö (rekisteriseloste):
*) Voittajien antamat tiedot välitetään eteenpäin palkintojen toimittajalle sähköpostitse
*) Voittaja ja palkinnon tarjoaja sopivat keskenään sähköpostiviestein toimitettavasta palkinnosta, esim. t-paidan väri ja koko.
*) Tietoja ei käytetä suoramarkkinointiin.
*) Voittajien nimet julkaistaan arvonnan päätyttyä tällä sivulla muodossa Matti Meikäläinen, ja pidetään julkisena. Muita henkilötietoja ei julkaista.

PALKINNOT
1. T-paita (S-XXL), kassi, kolmiohuivi
2. Kassi, kolmiohuivi
3. Kolmiohuivi

*) T-paidan saa mustana tai sinisenä koossa S-XXL. Myös muita värejä mahdollista saada varastotilanteen mukaan.
*) Kassin väri: hiekka
*) Kolmiobandanaan saa haluamansa tekstin kaulan puolelle tai otsaan. Musta tai sininen. Myös muita värejä mahdollista saada varastotilanteen mukaan. Kolmiohuivi sopii myös koiralle 🙂

*Osallistumisaika on päättynyt ja arvonta suoritetaan 2.4.*

Continue Reading